ZPK

Wyrusz z mapą do lasu!

Zapraszamy do odkrycia fascynującego świata orienteeringu dzięki innowacyjnej polskiej koncepcji – Zielony Punkt Kontrolny. Jest to sieć stałych punktów kontrolnych rozmieszczonych w pięknych i różnorodnych miejscach. Przygotuj się na emocjonujące wyzwania, wspaniałe krajobrazy i możliwość poznawania nowych miejsc!

Jak zacząć?

  1. Zabierz ze sobą tę mapę w wersji papierowej lub wejdź na stronę UKS Dąb Leszno lub Nadleśnictwa Karczma Borowa i pobierz jedną z kilku dostępnych wariantów tras. Do lasu możesz iść również z mapą na swoim smartfonie.
  2. Ubierz się wygodnie, jeśli posiadasz – zabierz ze sobą kompas.
  3. Miejsce startu oznaczono trójkątem, jest to jednocześnie miejsce mety.
  4. Punkty kontrolne znajdują się w centrum okręgów zaznaczonych na mapie. W terenie będą to drewniane słupki z plakietką biało-pomarańczową oraz kodem liczbowym.
  5. Spróbuj odnaleźć punkty zaznaczone na mapie w odpowiedniej kolejności. Po dotarciu do punktu koniecznie sprawdź kod punktu, jeśli posiadasz kartę startową (do pobrania i wydruku), odbij za pomocą perforatora.
  6. Ciesz się przyrodą i wzmacniaj swoją kondycję fizyczną i umiejętności orientacji w terenie!

Orienteering jest dyscypliną sportu, w której zawodnik posługując się mapą i kompasem ma za zadanie w jak najkrótszym czasie przebiec określoną trasę wyznaczoną w terenie przez punkty kontrolne. Przebieg pomiędzy punktami kontrolnymi jest dowolny i właśnie wybór wariantu przebiegu stanowi istotę biegu na orientację. Warunkiem sklasyfikowania uczestnika zawodów jest potwierdzenie w zadanej kolejności wszystkich punktów kontrolnych.

Na orientację można chodzić, maszerować z kijkami, truchtać, biegać, jeździć rowerem lub na nartach. Można to robić indywidualnie lub w grupach, za dnia lub w nocy, przy każdej pogodzie!

Arena „Zielony Punkt Kontrolny Nowy Świat” jest częścią ogólnopolskiej sieci stałych punktów kontrolnych www.zielonypunktkontrolny.pl

W terenie wyznaczono dwa starty – pierwszy znajduje się przy tablicy ustawionej przy parkingu Nowy Świat, drugi znajduje się na parkingu leśnym przy drodze Leszno-Rydzyna.

Start 1 (S1) – GPS: 51.841630, 16.639626

Start 2 (S2) – GPS: 51.825116, 16.629307

WSZYSTKIE PUNKTY

START 1 – Krótka S1, Średnia S1, Długa S1

START 2 – Krótka S2, Średnia S2, Długa S2

REGULAMIN ZPK NŚ

Powodzenia!

 

Wykonanie ZPK: Orienteering Leszno, UKS Dąb Leszno, Nadleśnictwo Karczma Borowa

Dofinansowano ze środków Fundacji Orlen. Wykonanie map oraz materiałów promocyjnych: Orienteering Leszno